Dzień patrona

Dnia 25 października 2023 r. uczniowie szkoły podstawowej w Cybince po raz kolejny obchodzili Dzień Patrona Szkoły- Bolesława Chrobrego, tym razem jako innowację pedagogiczną „ Chrobry i Polska wczesnopiastowska”. Już we wtorek odbył się tradycyjny konkurs wiedzy o Bolesławie Chrobrym i jego czasach. W tym konkursie wzięło udział 28 uczniów z klas IV-VIII . Kolejna konkurencja przygotowana dla uczniów to dyktando królewskie. Zasady ortografii najlepiej opanowali uczniowie klas siódmych oraz klasy V A i VI A. Najważniejsze wydarzenia odbyły się na 3 i 4 lekcji oraz na 5 i 6 lekcji. Każda klasa otrzymała do odegrania krótką scenkę np. legendę o Lechu, Czechu i Rusie, chrzest Polski, zjazd w Gnieźnie, koronację Chrobrego czy turniej rycerski. Nasi zdolni uczniowie wcieli się w najważniejsze postacie wczesnośredniowiecznej Polski i wspaniale odegrali role wielkich władców, biskupów, księżniczek, rycerzy a nawet legendarnych postaci. Było na poważnie i na wesoło, a najważniejsze, że wszyscy dobrze się bawili i mieli okazję przeżyć na żywo historię sprzed ponad 1000 lat.
Obok zabaw historycznych nie zabrakło też gier sportowych. Konkurencje sportowe przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego : Alicja Jasek, Krzysztof Dankowski i Artur Żarski. Do rywalizacji w atmosferze czasów średniowiecznych stanęły drużyny poszczególnych klas składające się z 3 dziewczynek i 3 chłopców. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością jazdy konnej na czas, strojeniem damy dworu czy wieszaniem i suszeniem strojów księżniczki na sznurku do prania. Najsprawniej swoje konkurencje wykonały klasy VIIB, VII A i IV B.
W rywalizacji historycznej i sportowej największą liczbę punktów wśród klas starszych zdobyli uczniowie klasy VII A-40 pkt. II miejsce uzyskała klasa VII B- 39 pkt. a III miejsce klasa VIII A-28pkt. Wśród klas młodszych najlepiej wypadła klasa V A zdobywając 40 pkt. , potem VI A-37 pkt. Wynik 34 pkt. uzyskały aż 3 klasy : IV A, IV B i VB a na czwartym miejscu uplasowała się klasa VI B z wynikiem 27 pkt. Większość klas bardzo ambitnie podeszła do wszystkich konkurencji, uczniowie przygotowali się do zadań historycznych i sportowych, w pięknych strojach i rekwizytach odegrali swoje role i dobrze się bawili.
Poniżej link do zdjęć: 
Skip to content