PROGRAM „NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0.” – priorytet 3

Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego w Cybince została beneficjentem „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” i uzyskała rządowe wsparcie finansowe w kwocie 6700,00 zł (5360,00 zł z dotacji oraz 1340,00 zł z Gminy Cybinka) przeznaczone m.in. na zakup książek, promocję czytelnictwa, doposażenie pomieszczeń bibliotecznych.

Program w naszej szkole zakłada:

 • zorganizowanie akcji pod hasłem „Czytamy Dzieciom” – głośne czytanie książek przez uczniów, nauczycieli i rodziców całej społeczności szkolnej z podziałem na dwa poziomy edukacyjne
 • założenie „Dyskusyjnego Klubu Książki” – spotkania, podczas których dzieci mają możliwość dzielenia się wrażeniami z przeczytanych książek, wymiany spostrzeżeń i uwag
 • założenie zakładki Forum Dobrej Książki, na stronie internetowej naszej szkoły, gdzie zamieszczane będą propozycje książek polecanych przez uczniów dla uczniów, oraz przez nauczycieli dla uczniów
 • zorganizowanie seansów filmowych adaptacji literatury polskiej i światowej
 • przygotowanie prelekcji dla rodziców, promującej wpływ nauki czytania na rozwój dzieci i młodzieży
 • zorganizowanie 2 razy w roku wieczorów poetyckich
 • przeprowadzenie konkursu plastycznego „Mój ulubiony bohater książki, bajki lub baśni”
 • uroczyste pasowanie na czytelników uczniów klas 1
 • przeprowadzenie konkursu literackiego „Alternatywne zakończenie wybranej przez siebie książki”
 • zorganizowanie Dnia Postaci Baśniowych z okazji Międzynarodowego Dnia Baśni
 • dwa razy w roku zorganizowanie spotkań kulinarnych – przygotowanie potraw, ciast, opartych na przepisach z literatury, wyszukiwanie przepisów
 • zorganizowanie konkursu recytatorskiego „Mój ulubiony wiersz”
 • zorganizowanie gry terenowej „Czy znasz tych pisarzy?”
 • zorganizowanie wystawy plakatów na temat „Podziel się tym co czytasz”
 • przeprowadzenie całorocznej akcji „Uwolnij książkę – Bookcrosing”
 • realizowanie projektu „Czytająca świetlica”

 

NARODOWE CZYTANIE

Jak co roku, wspólnie z Biblioteką Miejską w Cybince, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu. W tegorocznym Narodowym Czytaniu, które odbyło się 02 września 2022 r., lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Była to jedenasta edycja akcji, zainicjowana przez parę prezydencką.

Poniżej link do galerii

https://www.facebook.com/photo/?fbid=2279362648907564&set=pcb.2279362825574213

 

 

KONKURS PLASTYCZNY „MÓJ ULUBIONY BOHATER KSIĄŻKI, BAJKI i BAŚNI”

W tym roku uczniowie klas I-V naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym pt. „Mój ulubiony bohater książki, bajki lub baśni”, w którym za pomocą ołówka, pędzla, kredek i innych narzędzi malarskich przedstawili swoich ulubionych bohaterów książkowych.  Spośród wielu prac Jury wybrało prace wygrane i wyróżnienia.

PRZERWA NA CZYTANIE

 

#Przerwanaczytanie.

Jak co roku nasza szkoła aktywnie włączyła się w udział Przerwy na czytanie. Akcja odbyła się podczas 10 minutowej przerwy 13 października 2022 r. Tego dnia trwały u nas również obchody Dnia Edukacji Narodowej i panowała swobodna atmosfera. Dzieci usiadły z przyniesionymi przez siebie książkami w salach lekcyjnych oraz holu szkoły. Znajdowały się pod opieką nauczycieli wychowawców. W akcji wzięli udział uczniowie z klas 1- 8 ( 17 oddziałów) – 279 osób.

Link do galerii:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0zqtR9aBueewp9BqnTaPHNLcD9BKzRzSNqf6vPnBzE5wfLSGMYjXh7FwAYJZ4sU1cl&id=100057527467036

WYCIECZKA DO WOJEWÓDZKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W ZIELONEJ GÓRZE

           Uczniowie klas ósmych z Zespołu Szkół w Cybince wzięli udział w  wycieczce szkolnej do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Dla uczniów była to pierwsza wizyta w tak dużej wypożyczalni. Głównymi celami wycieczki było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie szacunku dla książek, wyrabianie nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki, a także poznanie pracy bibliotekarza.

            Na początku bibliotekarka tej instytucji przedstawiła uczniom sposób zamawiania i rezerwowania książek z magazynu i Czytelni Ogólnej, czasopism z różnych lat i przeglądania księgozbioru biblioteki za pomocą komputerów. Następnie uczniowie odwiedzili Wypożyczalnię Ogólną, gdzie dowiedzieli się jak można zapisać się do biblioteki i otrzymać kartę czytelnika. Uczniowie zobaczyli też Oddział dla Niepełnosprawnych, w którym można wypożyczyć książki z dużą czcionką lub książki mówione na płytach CD. Ósmoklasiści zwiedzili również Oddział Regionalny, który zbiera wszystkie materiały (ulotki, broszury, plakaty, informatory, książki) dotyczące województwa lubuskiego i ich mieszkańców. Później dzieci odwiedziły Czytelnię Ogólną, gdzie korzysta się z księgozbioru na miejscu. Połączona jest ona z Czytelnią Prasy, gdzie można poczytać różnego rodzaju miesięczniki, kwartalniki i tygodniki w wygodnych fotelach. Duże wrażenie zrobiła na ósmoklasistach Mediateka Góra Mediów, w której odbywają się lekcje biblioteczne, warsztaty literacko-plastyczne, działania literacko-teatralne, konkursy, głośne czytanie książek, spotkania z ciekawymi ludźmi, pokazy filmowe, turnieje gier komputerowych i planszowych oraz różne imprezy okolicznościowe. Ogromny podziw w uczniach wzbudziła potężna kolekcja płyt muzycznych, filmów, audiobooków czy gier komputerowych. Uczniowie odwiedzili także Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży – Biblioteka Pana Kleksa, w którym m.in. działa Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci i odbywają się zajęcia animacyjno-edukacyjne. Znajduje się tam również „Galeria Młodych”, czyli miejsce wystawowe.

           Na koniec uczniowie zobaczyli Muzeum Ilustracji Książkowej. Wystawione są tam m.in. przykładowe ilustracje książkowe rysowników lubuskich. Muzeum prezentuje rozwój ilustracji na przestrzeni dziejów książki drukowanej od XV do XXI wieku. Na przykładzie ilustracji w starych drukach, książkach i czasopismach XIX-wiecznych oraz współczesnych polskich  projektach znanych ilustratorów, uczniowie mogli prześledzić jak zmieniała się ilustracja. Ósmoklasiści dowiedzieli się wiele na temat różnych technik wykonywania ilustracji. Uczniowie oglądali również narzędzia i materiały do tworzenia grafiki. Duże wrażenie zrobiła na dzieciach prasa introligatorska do złoceń, wykonana w wiedeńskiej wytwórni na przełomie XIX i XX wieku.

           Dzięki tej wycieczce uczniowie będą lepiej orientować się w rozmieszczeniu oddziałów w bibliotece oraz będą potrafili wyszukać i zamówić potrzebną książkę.

WYSTAWA PLAKATÓW NA TEMAT „PODZIEL SIĘ TYM CO CZYTASZ”

„Dlaczego warto czytać książki?”

W pierwszych dniach października uczniowie naszej szkoły próbowali odpowiedzieć na pytanie: dlaczego warto czytać książki? W ramach akcji uczniowie klas 1-3 wykonali przepiękne książeczki zatytułowane „Mój ulubiony bohater książki, bajki lub baśni”. Wystawa wykonanych prac znajduje się na holu w budynku nowej szkoły i cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i pracowników szkoły.

Uczniowie klas starszych (4-8) w ramach akcji wykonali plakaty pt.” Podziel się tym co czytasz”, na których zaprezentowali swoje ulubione książki. Wykonanie plakatów miło na celu zachęcenie innych do przeczytania prezentowanych utworów.

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLASY 1

W dniu 5 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klas I. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Specjalnie na tę okazję został przygotowany krótki quiz, sprawdzający znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani Dyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. My uczniowie pierwszej klasy, Uroczyście przyrzekamy, Że będziemy książki kochać, Krzywdy zrobić im nie damy. I wskazówek i rad książek Będziemy słuchać z uwagą, Obowiązki czytelnika, Traktować z wielką powagą! PRZYRZEKAMY. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali zakładki do książki, które będą im przypominały o uroczystym wydarzeniu. Następnie wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że naszym najmłodszym czytelnikom biblioteka zawsze będzie kojarzyła się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie zawsze są mile widziani.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a (1901-1966). Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami. Uczniowie klas 1 – 3 obchodzili ten dzień bardzo hucznie i kolorowo. Dzieci oraz ich panie przebrani za postaci bajkowe, wzięli udział w paradzie postaci z bajek, która przeszła korytarzami naszej szkoły, rysowali plakat przedstawiający wybraną postać z bajki i uczestniczyli w zabawach przygotowanych przez nauczycieli.

 

GRA TERENOWA „CZY ZNASZ TYCH PISARZY?”

Na terenie naszej szkoły odbyła się gra terenowa pt. „Czy znasz tych pisarzy?” Konkurs składał się z dwóch części: literackiej i sportowej. W ramach części literackiej uczniowie zmierzyli się z pytaniami z zakresu znajomości lektur i pisarzy w odpowiedniej kategorii. Po udzieleniu poprawnych odpowiedzi i zrobieniu zadań, uczniowie wzięli udział w konkurencjach sportowych:
– skakanie na skakance,

– układanie kart memory,

– rozwiązywanie rebusów, krzyżówek
Każdy chętny uczestnik konkursu otrzymał na początku zabawy tzw. imienne karty startowe, na których zbierał podpisy i zaliczenia z wykonanych zadań i poleceń z obu kategorii. W konkursie wzięło udział 76 uczniów. Wszyscy uczniowie, którzy poprawnie udzielili odpowiedzi na pytania dotyczące znajomości treści lektur i pisarzy otrzymali bardzo dobre oceny do dziennika. Wszyscy też zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. Wszyscy zawodnicy dobrze się bawili. Dzięki konkursowi zdobyli nowe doświadczenia, mieli możliwość sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę.

 

UWOLNIJ KSIĄŻKĘ, CZYLI BOOKCROSSING W NASZEJ SZKOLE

W naszej szkole trwa akcja „Wędrująca książka”. Wędrująca książka, czyli bookcrossing jest formą ruchomej biblioteki, mającą na celu popularyzację czytelnictwa. Bookcrossing („Książka w podróży”, „Książkokrążenie”) polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach w tym celu przygotowanych, na tzw. półkach bookcrossingowych (regały, stoliki) po to, by znalazca mógł je zabrać do domu, przeczytać i przekazać dalej. W naszej szkole regał bookcrossingowy z książkami znajduje się przy świetlicy szkolnej w nowej szkole. Każdy może wziąć wybraną książkę, a w jej miejsce zostawić inną – przyniesioną z domu. Książkę należy przeczytać, a następnie z powrotem uwolnić (przekazać dalej) do obiegu. Zachęcamy Was do uwalniania swoich książek – za zgodą rodziców. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie. Uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania.  Miejmy świadomość, że książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, jest martwa, może tak stać latami, nikomu nie przynosi pożytku. Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika.

PRZYJDŹ, ZABIERZ KSIĄŻKĘ, KTÓRĄ KTOŚ ZOSTAWIŁ DO PRZECZYTANIA DLA CIEBIE! UWOLNIJ TEŻ SWOJĄ KSIĄŻKĘ I PRZYNIEŚ JĄ NA PÓŁKĘ BOOKCROSSINGOWĄ DLA KOGOŚ!

Skip to content