Category Archives: Forum Dobrej Książki
Dorota Terakowska „Córka czarownic”

Jest to powieść fantasy autorstwa Doroty Terakowskiej. Utwór nawiązuje do dzieł J. R. R. Tolkiena. Powieść jest przeznaczona zarówno dla młodszych czytelników, jak i dla starszych odbiorców .
Główną bohaterką jest Luelle– spadkobierczyni rodu władającego Wielkim Królestwem. By jednak doszło do objęcia przez dziewczynę tronu, musi ona przejść trudną edukację. Zapewnić ją ma pięć czarownic . Luelle poznaje arkana magii i życie codzienne swych przyszłych poddanych. Pustelnik uczy ją miłości do ludzi.
Z jednej strony jest to klasyczna opowieść o dorastaniu, ale także historia o trudach wychowania. Uwagę zwraca poświęcenie czarownic, które pragną wykształcić swą podopieczną na dobrego władcę oraz na porządnego człowieka.
Książka wpisana w roku 1994 na Światową Listę im. H. Ch. Andersena, znalazła się wśród najlepszych książek świata dla dzieci i młodzieży.
Polecam!
Celina Wołczek
Katherine Applegate „Drzewo życzeń”

Zabawna, głęboka i ciepła historia o inności i tolerancji, opowiedziana z zaskakującej perspektywy.
Może drzewa nie umieją żartować, ale bez wątpienia potrafią opowiadać historie. Tę opowiada pewien dwustuletni dąb. Ma na imię Dąb i jest drzewem życzeń – co roku ludzie ozdabiają go skrawkami papieru, szmatkami, czasem nawet skarpetkami. Każda taka ozdoba to czyjeś marzenie.
Magdalena Witkiewicz „Banda z Burej”

„Banda z burej” to historia grupy rezolutnych dzieciaków, których nic nie powstrzyma przed rozwikłaniem tajemnicy lokalnej biblioteki.
Wiktor sprowadza się wraz z rodzicami i siostrą do małego miasteczka. Zrozpaczony perspektywą mieszkania w „dziurze”, szuka wszelkich sposobów na ucieczkę, zastanawiając się, co tak naprawdę jest po drugiej stronie kuli ziemskiej. Wkrótce wstępuje w szeregi Bandy, z którą planuje odkryć tajemnicę biblioteki.
Co ukrywają bibliotekarki? Czy siostra Wiktora zamieszana jest w sprawę? I w końcu, czy mały psiak jest w stanie pomóc w rozwikłaniu zagadki?
Napisana z humorem książka, która rozbawi nie tylko dzieci, ale także dorosłych.
Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie”

Bestseller, rozpoczynający cykl o przygodach najbardziej niesfornego kota na świecie.Dlaczego koty w pewnym wieku muszą się usamodzielnić? Gdzie prysnąć, gdy nie chcą nas wypuszczać z domu? Jak poradzić sobie ze szczotką i zostać bohaterem literackim? Czy kot może spowodować nadbagaż? Co zrobić, gdy pan kotek jest chory, sweterek z angory przypomina potwora, trzeba ubrać choinkę, a ludzki przyjaciel ma urodziny? Książka, dzięki humorowi, zrozumiałemu, ale jednocześnie bogatemu, językowi oraz pięknej szacie graficznej autorstwa Dariusza Wanata, jest doskonałą propozycją dla najmłodszych, rozpoczynających swoją przygodę z literaturą, Czytelników. W 2017 roku pozycja została wpisana do kanonu lektur szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej (klasy I-III).
Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”

Każda pani domu doskonale wie, że skarpetki są problematycznym elementem garderoby i giną w niewyjaśnionych okolicznościach w praniu. Na tej podstawie swoją barwną i humorystyczną historię oparła Justyna Bednarek, pisząc książkę dla dzieci „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Gdzie zatem podziały się skarpetki do pary?
Agnieszka Stelmaszyk „Szafir, psiak na medal”
Keisuke Satou „Little Witch Academia”

Witajcie w Akademii Luna Nova – szkole, w której młode czarownice uczą się magicznego fachu. To właśnie tu przybywa Akko, która chociaż nie urodziła się w rodzinie czarodziejów, z całego serca pragnie pójść w ślady swojej magicznej idolki – Lśniącej Chariot. Choć młodej adeptce brakuje podstawowych umiejętności, a część koleżanek z klasy uważa jej obecność w szkole za profanację, Akko nie spocznie, dopóki nie spełni swojego marzenia. Różdżki w górę – magiczną przygodę czas zacząć!
Magdalena Gałęzia „Mądrości kota jaśniepana”

Oto opowieść o kotach: historie przeróżne (zasłyszane lub wyczytane w odmętach internetu), opowieści, bajki i klechdy, które mają za zadanie przybliżyć sylwetkę kota: jego anatomię, rolę w społeczeństwie (wierzenia, zabobony), a także pokazać ślady, jakie te zwierzęta odcisnęły swoimi łapkami na kartach historii.
Aleksandra STRUSKA-MUSIAŁ „Kto zgubił kapelusz?”

Pięknie ilustrowana bajka o empatii, przełamywaniu stereotypów i o tym, że warto jeść marchewki.
Pewnego dnia Zając znajduje w pobliżu swojej nory piękny kapelusz w haftowane marchewki. Bezskutecznie szuka właściciela, aż wreszcie dochodzi do wniosku, że to Wiatr-Hulaka musiał przywiać kapelusz z drugiej strony Zielonookiej Rzeki. Myśl o tym, że komuś jest przykro z powodu utraty kapelusza nie daje jednak Zającowi spokoju. Choć jest z natury lękliwy, decyduje się przepłynąć przez rzekę do tajemniczego Bukowego Lasu. Czy wyprawa zakończy się sukcesem? A może przez swe dobre serce Zając narazi się na niebezpieczeństwo?
Elsa Punset „Nieustraszeni i tajemnica dinozaura”
