Category Archives: Forum Dobrej Książki

Dorota Terakowska „Córka czarownic”

     Jest to powieść fantasy autorstwa Doroty Terakowskiej. Utwór nawiązuje do dzieł J. R. R. Tolkiena. Powieść jest przeznaczona zarówno dla  młodszych czytelników,  jak i dla starszych odbiorców .

     Główną bohaterką jest Luelle– spadkobierczyni rodu władającego Wielkim Królestwem. By jednak  doszło do objęcia przez dziewczynę tronu,  musi ona przejść  trudną edukację. Zapewnić ją ma pięć czarownic . Luelle poznaje arkana magii i życie codzienne swych przyszłych poddanych. Pustelnik  uczy ją miłości do ludzi.

        Z jednej strony jest to klasyczna opowieść o dorastaniu, ale także historia o trudach wychowania. Uwagę zwraca poświęcenie czarownic, które pragną wykształcić swą podopieczną na dobrego władcę oraz na porządnego człowieka.

       Książka wpisana w roku 1994 na Światową Listę im. H. Ch. Andersena, znalazła się wśród najlepszych książek świata dla dzieci i młodzieży.  

                                                                                                                        Polecam!

                                                                                                                  Celina Wołczek

Katherine Applegate „Drzewo życzeń”

Zabawna, głęboka i ciepła historia o inności i tolerancji, opowiedziana z zaskakującej perspektywy.

Może drzewa nie umieją żartować, ale bez wątpienia potrafią opowiadać historie. Tę opowiada pewien dwustuletni dąb. Ma na imię Dąb i jest drzewem życzeń – co roku ludzie ozdabiają go skrawkami papieru, szmatkami, czasem nawet skarpetkami. Każda taka ozdoba to czyjeś marzenie.

Magdalena Witkiewicz „Banda z Burej”

„Banda z burej” to historia grupy rezolutnych dzieciaków, których nic nie powstrzyma przed rozwikłaniem tajemnicy lokalnej biblioteki.

Wiktor sprowadza się wraz z rodzicami i siostrą do małego miasteczka. Zrozpaczony perspektywą mieszkania w „dziurze”, szuka wszelkich sposobów na ucieczkę, zastanawiając się, co tak naprawdę jest po drugiej stronie kuli ziemskiej. Wkrótce wstępuje w szeregi Bandy, z którą planuje odkryć tajemnicę biblioteki.

Co ukrywają bibliotekarki? Czy siostra Wiktora zamieszana jest w sprawę? I w końcu, czy mały psiak jest w stanie pomóc w rozwikłaniu zagadki?

Napisana z humorem książka, która rozbawi nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie”

Bestseller, rozpoczynający cykl o przygodach najbardziej niesfornego kota na świecie.Dlaczego koty w pewnym wieku muszą się usamodzielnić? Gdzie prysnąć, gdy nie chcą nas wypuszczać z domu? Jak poradzić sobie ze szczotką i zostać bohaterem literackim? Czy kot może spowodować nadbagaż? Co zrobić, gdy pan kotek jest chory, sweterek z angory przypomina potwora, trzeba ubrać choinkę, a ludzki przyjaciel ma urodziny? Książka, dzięki humorowi, zrozumiałemu, ale jednocześnie bogatemu, językowi oraz pięknej szacie graficznej autorstwa Dariusza Wanata, jest doskonałą propozycją dla najmłodszych, rozpoczynających swoją przygodę z literaturą, Czytelników. W 2017 roku pozycja została wpisana do kanonu lektur szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej (klasy I-III).

Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”

Każda pani domu doskonale wie, że skarpetki są problematycznym elementem garderoby i giną w niewyjaśnionych okolicznościach w praniu. Na tej podstawie swoją barwną i humorystyczną historię oparła Justyna Bednarek, pisząc książkę dla dzieci „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Gdzie zatem podziały się skarpetki do pary?

Agnieszka Stelmaszyk „Szafir, psiak na medal”

Wzruszająca, ale i zabawna historia o perypetiach szczeniaczka Szafirka, Lidki i jej siostrzyczki Oli. Wciągająca i ucząca empatii opowieść obfituje w zwroty akcji. Nie można się z nią nudzić. Autorka serii Agnieszka Stelmaszyk jak nikt inny potrafi przemawiać wprost do serc dzieci.

Keisuke Satou „Little Witch Academia”

Witajcie w Akademii Luna Nova – szkole, w której młode czarownice uczą się magicznego fachu. To właśnie tu przybywa Akko, która chociaż nie urodziła się w rodzinie czarodziejów, z całego serca pragnie pójść w ślady swojej magicznej idolki – Lśniącej Chariot. Choć młodej adeptce brakuje podstawowych umiejętności, a część koleżanek z klasy uważa jej obecność w szkole za profanację, Akko nie spocznie, dopóki nie spełni swojego marzenia. Różdżki w górę – magiczną przygodę czas zacząć!

Magdalena Gałęzia „Mądrości kota jaśniepana”

Oto opowieść o kotach: historie przeróżne (zasłyszane lub wyczytane w odmętach internetu), opowieści, bajki i klechdy, które mają za zadanie przybliżyć sylwetkę kota: jego anatomię, rolę w społeczeństwie (wierzenia, zabobony), a także pokazać ślady, jakie te zwierzęta odcisnęły swoimi łapkami na kartach historii.

Aleksandra STRUSKA-MUSIAŁ „Kto zgubił kapelusz?”

Pięknie ilustrowana bajka o empatii, przełamywaniu stereotypów i o tym, że warto jeść marchewki.
Pewnego dnia Zając znajduje w pobliżu swojej nory piękny kapelusz w haftowane marchewki. Bezskutecznie szuka właściciela, aż wreszcie dochodzi do wniosku, że to Wiatr-Hulaka musiał przywiać kapelusz z drugiej strony Zielonookiej Rzeki. Myśl o tym, że komuś jest przykro z powodu utraty kapelusza nie daje jednak Zającowi spokoju. Choć jest z natury lękliwy, decyduje się przepłynąć przez rzekę do tajemniczego Bukowego Lasu. Czy wyprawa zakończy się sukcesem? A może przez swe dobre serce Zając narazi się na niebezpieczeństwo?

Elsa Punset „Nieustraszeni i tajemnica dinozaura”

Seria książek z zakresu edukacji emocjonalnej dzieci, wspierająca je w pokonywaniu codziennych trudności i wykorzystywaniu potencjału rozwojowego. Każda książka z serii zawiera zabawną i magiczną historię oraz dodatkowe materiały, wskazówki i strategie dla rodziców i nauczycieli.
Bohaterami są Alicja i Tadzio, którzy mają kłopot z odczuwaniem gniewu i złości.
Książka w przystępny i prosty sposób uczy jak rozpoznawać trudne emocje i jak sobie z nimi radzić.

Rafał Kosik „Amelia i Kuba. Nowa szkoła”


Książka opowiada o jedenastolatkach i ich wejściu w nowe środowisko, obyczaje i relacje. Pokazane są ważne sprawy małych ludzi, okraszone humorem i zabawnymi opisami.
Skierowana jest do dzieci w wieku 7-12 lat, ale także do rodziców i nauczycieli.

Holly Webb „Zaopiekuj się mną” – seria książek

Książki z tej serii opowiadają historie różnych zwierząt, które potrzebowały pomocy. Fabuła książeczek wzrusza i rozbawia, rozbudza w dzieciach empatię do zwierząt.
Forma druku jest przystępna dla dzieci- są duże litery, które ułatwiają czytanie młodszym dzieciom.

Skip to content