Narodowe Czytanie

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012
roku. Jej celem jest promocja czytelnictwa, polskiej literatury, klasyki. Wspólne czytanie buduje też więzi, sprawia, że stajemy się dla siebie bliżsi.
Narodowe Czytanie zostało zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza”
Adama Mickiewicza. 

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł
Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno:
„Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis”
Henryka Sienkiewicza i „Wesele” – najsłynniejszy utwór Stanisława
Wyspiańskiego.
W tym roku cała Polska czytała „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Uczniowie naszej szkoły z opiekunem p. Małgorzatą Łuszczyk również uczestniczyli w tym wydarzeniu. 4 września w Bibliotece Publicznej W Cybince czytanie „Balladyny” zainicjował pan burmistrz Marek Kołodziejczyk. Rozpoczął on listem Juliusza Słowackiego do Zygmunta Krasińskiego. Następnie niełatwej lektury podjęli się chłopcy z klasy 8A. Po nich czytanie kontynuowała pani Małgorzata Łuszczyk – przypadł jej w udziale najbardziej znany fragment tego utworu – rywalizacja sióstr o dzban malin, z tragicznym finałem zakończonym śmiercią Aliny. Kolejne karty utworu czytały uczennice klasy 8B. „Balladyna” to lektura obowiązkowa tegorocznych ośmioklasistów. Mieli więc okazję poznać jej fragmenty. Ponadto publiczne czytanie przygotowuje do występu przed większym audytorium, uczy opanowania tremy i stresu. Do zobaczenia za rok przy kolejnej lekturze.

Skip to content