Wycieczka edukacyjna do Geoparku.

Dnia 29 kwietnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w turystyczno-krajoznawczym wyjeździe edukacyjnym do Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa . Po sprawnej kontroli autobusu przez policję, wycieczkowicze o 7.30 wyruszyli do jedynego w naszym województwie obiektu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Opiekunami wyjazdu edukacyjnego byli nauczyciele: Ewa Barnuś, Agnieszka Czok i Beata Dudek.
Przed godz. 10.00 młodzież z opiekunami dotarła do Geoparku. W oczekiwaniu na przewodnika wysłuchali Pani Agnieszki Czok, która opowiedziała uczestnikom o zadaniach i rozdała im karty pracy do wykonania na trasie wędrówki po parku. O godzinie 10.00 przyjechał przewodnik- przedstawiciel Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa i rozpoczęliśmy zwiedzanie Geoparku.
Wycieczka piesza rozpoczęła się na ścieżce geologicznej, która położona jest w obszarze dawnej, podziemnej i odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, piasków szklanych i iłów ceramicznych Babina. Dodatkowo teren Geoparku to najpiękniej ukształtowana przez lądolód morena czołowa na świecie, widoczna nawet z kosmosu – o czym przekonywał uczniów strażnik leśny parku krajobrazowego. Wędrując geościeżką, młodzież podziwiała przepiękne jeziora, które mieniły się różnymi kolorami               (błękitne, szmaragdowe, brązowe, czerwone, oliwkowe), a ich brzegi, pokryte pozostałościami węgla przypominały krajobraz księżycowy. Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczniów było wejście na wieżę widokową, z której uczniowie zobaczyli największe jezioro na terenie parku przypominające kształtem „Afrykę”, Góry Izerskie oraz niemiecką elektrownię cieplną. W roku 2004 Park Mużakowski został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W czasie wędrówki po parku przewodnik zapoznał uczestników wycieczki z ciekawymi okazami roślin, krzewów i drzew. Oprócz okazów fauny i flory, mogliśmy podziwiać pokopalniane źródełka powstałe przez bakterie żelazowe. Przy największym jeziorze uczniowie dokonali pomiaru kwasowości wód. O godz. 13.30 zmęczeni „turyści” dotarli na pizzę w Restauracji Mafia w Lubsku. Po obiedzie wyruszyliśmy do Cybinki . Uczniowie pełni wrażeń i zdobytej wiedzy wrócili zadowoleni do domu.
Poniżej umieszczamy link do zdjęć.
Skip to content