Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w
więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.

 

Projekt podtrzymał prezydent Bronisław Komorowski i w 2011r. po raz pierwszy uroczyście rozpoczęto obchody Dnia Pamięci o żołnierzach walczących z okupantem sowieckim i władzami komunistycznymi. Z okazji tego ważnego wydarzenia uczniowie naszej szkoły przygotowali wystawę historyczną poświęconą żołnierzom wyklętym a nauczyciele na lekcjach historii i godzinach wychowawczych przeprowadzili pogadanki i obejrzeli filmy o życiorysach bohaterów czasów stalinowskich w Polsce.

 

Skip to content