Wycieczka do Wrocławia

Grupa uczniów wraz z opiekunami , na tle gotyckiego Satrego Ratusza we Wrocławiu

Dnia 13 października 2021 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w turystyczno-krajoznawczej wycieczce do Wrocławia. Po sprawnej kontroli autobusu przez policję, wycieczkowicze o 5.30 wyruszyli do stolicy Dolnego Śląska. Opiekunami wycieczki byli nauczyciele: Ewa Barnuś, Agnieszka Czok, Krzysztof Dankowski i Artur Żarski.

Przed godz. 10.00 uczniowie spotkali się z przewodnikiem i rozpoczęli zwiedzanie miasta. Na początku był Ostrów Tumski, najstarsza część zabytkowego Wrocławia. Młodzież przeniosła się w czasie o 1000 lat, by poznać początki miasta. Zatrzymała się przy Muzeum Archidiecezjalnym( tu znajduje się Księga henrykowska , w której jest pierwsze zdanie napisane w języku polskim), krzywej wieży, bramie kluskowej, podziwiała romański kościółek św. Idziego. Zwiedzali Katedrę pw. Jana Chrzciciela /gotycka z XIII i XIV wieku/ z zewnątrz i jej wnętrze.

W spacerze po Wrocławiu uczniom towarzyszyły przeróżne krasnale, które są pełnoprawnymi mieszkańcami miasta a przewodnik opowiadał o ich przyzwyczajeniach, psikusach i historii. Na trasie wycieczki sprytni uczestnicy doliczyli się ok. 30 małych figurek. Przez Wyspę Piasek dotarli do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. W uroczym ogrodzie Ossolineum dowiedzieli się o niezwykłych zbiorach /m.in. rękopis „Chłopów”, „Beniowskiego”, „ Zemsty”/ . Następnie podziwiali barokowe gmachy Kościoła Najświętszego Imienia Jezus oraz Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przecięli 17 południk. Idąc do centrum Wrocławia, podziwiali Stare Jatki, figurki zwierząt gospodarskich i zakątek artystów wrocławskich. Na Rynku Wrocławia zachwycali się fasadami poszczególnych kamieniczek oraz Starym Ratuszem – jednym z najpiękniejszych w Europie, perłą wrocławskich zabytków.
O godz. 12.30 na zmęczonych uczniów czekał obiad w Restauracji Kuźnia Smaku obok Rynku. Po obiedzie uczniowie udali się na Seans w Panoramie Racławickiej. Wyjątkowy obraz, przedstawiający zwycięską bitwę Tadeusza Kościuszki i kosynierów pod Racławicami wzbudził niekłamany podziw wśród młodzieży.
Następnie już autokarem udali się na zwiedzenie Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego, który jest najstarszym w Polsce. A w nim przede wszystkim zwiedzili Afrykarium-Oceanarium, obiekt unikatowy na skalę światową – skupiający wyłącznie na faunę i florę Czarnego Lądu. Całego ZOO nie udało się zwiedzić, bo zbliżał się koniec wycieczki, ale mimo jesiennej pory, pojawił się lew, zebry, strusie i inne zwierzęta. Ostatnim punktem wyjazdu była Hala Stulecia – obiekt wpisanego na listę UNESCO oraz Iglica. O godz. 18.00 zmęczeni ale zachwyceni Wrocławiem uczniowie wyjechali do domu. Po drodze była jeszcze kolacja w MC Donaldzie lub w KFC a o godz. 23.00 powrót do Cybinki. To była udana wycieczka, nie jeden uczestnik obiecał wrócić do Wrocławia w celach turystycznych lub naukowych.
Link do zdjęć:
Skip to content