Narodowe czytanie

Narodowe Czytanie’ jest ogólnopolską akcją promującą czytelnictwo, organizowaną co roku pod patronatem Pary Prezydenckiej. Akcja ta została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w roku 2012. 

Lekturę tegorocznej edycji stanowią największe dzieła polskiej nowelistyki: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

      Nasza szkoła zawsze aktywnie włącza się  w  promocję czytelnictwa.  6 września  trzynaścioro naszych uczniów z klas VIII i VII wzięło udział w „Narodowym Czytaniu”  zorganizowanym w  Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Cybinka. Mieszkańcy naszej miejscowości mogli usłyszeć  klasyczne nowele polskie w interpretacji naszych młodych lektorów dzięki  głośnikom umieszczonym na dziedzińcu biblioteki. Mamy nadzieję, że wystąpienie  uczniów pomoże w propagowaniu idei czytania dzieł  rodzimych autorów.