Turniej debat oksfordzkich z Unią Europejską w tle

Dnia 6 czerwca 2019 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum im. UNICEF w Cybince wzięli udział w finale turnieju debatanckiego na Uniwersytecie Zielonogórskim . Organizatorem wydarzenia był Punkt Informacyjny Europe Direct oraz Instytut Politologii UZ w Zielonej Górze.

I chociaż projekt był skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej, to postanowiliśmy przyjąć zaproszenie i wziąć udział w przygotowaniach do debaty a potem w turnieju. Celem projektu było pogłębienie wiedzy o Unii Europejskiej oraz zaszczepienie idei debat oksfordzkich i kultury rozmawiania ze sobą na podstawie argumentów w stylu angielskim.

     Do projektu zgłosiło się 9 szkół ponadgimnazjalnych z Zielonej Góry, Nowej Soli, Sulechowa, Gubina i gimnazjum z Cybinki. W kwietniu podczas warsztatów uczniowie poznali tajniki organizacji debat oksfordzkich i podstawy warsztatu profesjonalnego mówcy. Pod koniec maja odwiedził naszą szkołę profesor uczelni zielonogórskiej, który przybliżył nam argumenty do poszczególnych tez turnieju.

    W finale wzięły udział czteroosobowe drużyny , które dyskutowały nad tezami dotyczącymi bieżących problemów Unii Europejskiej. Naszą szkołę reprezentowali Natalka Midor, Julia Filipiak, Michał Drozda i Basia Kuczyńska. Wszyscy uczestnicy dyskutowali na zasadzie każdy z każdym. W pierwszej debacie rozmawiano o Unii z perspektywy pieniądza, w drugiej o programie Erasmus. W trzeciej rozważano, czy NATO jest ważniejsze od Unii Europejskiej. Kolejne problemy to niedocenianie wyborów do Parlamentu Europejskiego i  czy „Brexit” spowoduje masowy exodus Polaków z Wielkiej Brytanii.

    Wszystkie debaty były bardzo wyrównane i gimnazjaliści mimo, iż byli dużo młodsi od swoich przeciwników godnie rywalizowali z takimi drużynami jak LO I czy LO IV z Zielonej Góry. Ostatecznie zajęliśmy V miejsce w turnieju wojewódzkim. Gratulacje.

Zdjęcia zostały wykonane przez Europe Direct .