Udział w obchodach Dnia Europy w Dwumieście


   Dnia 9 maja 2019 r. już po raz szósty uczniowie Zespołu Szkół  w Cybinki uczestniczyli  w uroczystych obchodach Dnia Europy w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą. Tegoroczne święto odbywało się pod hasłem „Europejskie spotkania w Dwumieście” . Nad Odrę przybyły również władze województwa, żeby wspólnie świętować 15 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

     W wyjeździe do Słubic wzięło udział 6 uczennic z klasy ósmej szkoły podstawowej i gimnazjum. Opiekunem uczniów była pani Ewa Barnuś. O godz. 9.00  przed Collegium Polonicum rozpoczęły się uroczyste obchody Dnia Europy . Ze względu na pogodę uroczyste otwarcie obchodów Dnia Europy odbyło się w sali uniwersytetu.  Na początku inauguracji  Brandenburska Orkiestra Państwowa z Frankfurtu nad Odrą odegrała hymn Unii Europejskiej  „Odę do radości”. Wysłuchano też krótkich wystąpień władz województwa i burmistrzów Słubic i Frankfurtu nad Odrą, którzy podkreślali jak ważna jest współpraca przygraniczna obu miast. W Dwumieście instytucje naszego pogranicza zorganizowały mnóstwo atrakcji dla mieszkańców Brandenburgii i powiatu słubickiego, które trwały przez cały dzień. Każdy uczestnik obchodów mógł znaleźć imprezę dla siebie. Ważną częścią obchodów była debata na temat przyszłości Unii Europejskiej. W programie znalazły się też warsztaty plastyczne, przedstawienia, gry i zabawy na temat UE, dyskusje, rajd rowerowy i piknik.

   Po uroczystym otwarciu Dnia Europy uczniowie naszej szkoły udali się do Frankfurtu na warsztaty poświęcone rożnym metodom i technikom uczenia się i przyswajania wiedzy. Prowadzący warsztaty student z Niemiec, przedstawił  wielu sposobów i metod, jak przygotować się do sprawdzianów i egzaminów ,  iż mam  nadzieję, że  od tej pory nauka dla naszych uczniów będzie szybka i przyjemna. Po warsztatach pełni wrażeń i planów na przyszłość ,udaliśmy się na Uniwersytet Viadrina. Wspólnie z gimnazjalistami z Frankfurtu, uczennice wzięły udział w warsztatach i konkursie poświęconych współpracy przygranicznej obu regionów na różnych płaszczyznach. To było ciekawe doświadczenie. Dziewczyny mogły porozmawiać z rówieśnikami i nauczycielami niemieckimi o egzaminach do niemieckiej szkoły i funkcjonowaniu systemu oświaty w Niemczech. Po dniu pełnym wrażeń o godz.15.00 uczestnicy wyprawy wrócili do Cybinki. To był udany wyjazd.

Ps.Zdjęcia wykonała Julia Filipiak zkl.IIIA, ostatnie fot. Pobrana ze strony slubice24.

Ewa Barnuś