Konkurs „Polska droga do wolności”

         Dnia 16 maja 2019 r. w 30 rocznicę przeprowadzenia częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do reaktywowanego Senatu, w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Górzycy odbył się konkurs historyczny „Polska droga do wolności 1980-1990”. Organizatorami konkursu były wszystkie gminy powiatu słubickiego , Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i IPN oddział poznański a Dyrekcja Centrum z Górzycy godnie powitała nauczycieli i wszystkich uczniów.

        W konkursie wzięło udział 14 drużyn. Szkołę Podstawową z Cybinki reprezentował zespół w składzie: Karolina Gonisiewska, Kacper Sendlewski i Jakub Szyszko. Uczniowie musieli zmagać się z bardzo trudnymi pytaniami z historii współczesnej Polski związanych z wydarzeniami lat 80-tych, wprowadzeniem stanu wojennego, obrad okrągłego stołu czy przeprowadzenia wolnych wyborów i upadku komunizmu w Polsce. I chociaż uczniowie znali odpowiedzi na wszystkie pytania a nawet datę zmiany nazwy naszego państwa z PRL na Rzeczpospolitą Polską , pomylili się tylko przy imieniu Jacka Kaczmarskiego, barda Solidarności, nie zajęli I miejsca. Nie mniej jednak wiedza o najnowszych wydarzeniach z okresu przemian ustrojowych w Polsce u naszych uczniów jest ogromna  i należą się im wielkie podziękowania, za godne reprezentowanie naszej szkoły. Jeszcze raz gratulacje.