Dni Europy

Dnia 9 maja 2017 r. już po raz czwarty uczniowie Gimnazjum z Cybinki uczestniczyli  w uroczystych obchodach

Dnia Europy w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą.

Tegoroczne święto odbywało się pod hasłem „Wspólnie kształtować Europę”.

W wycieczce do Słubic wzięło udział 16 gimnazjalistów z klas drugich i trzecich. Opiekunkami uczniów były panie: Ewa Barnuś i Beata Zięba. O godz. 9.00  przed Collegium Polonicum rozpoczęły się uroczyste obchody Dnia Europy . Podczas inauguracji  młodzież szkolna i dzieci z miejscowych przedszkoli odśpiewały hymn „Oda do radości”. Wysłuchano też krótkich wystąpień burmistrzów Słubic i Frankfurtu nad Odrą. W Dwumieście zorganizowano mnóstwo atrakcji dla mieszkańców Brandenburgii i powiatu słubickiego. Ważną częścią obchodów była debata na temat przyczyn Brexitu i możliwych skutkach dla Unii Europejskiej ,Polski i Wielkiej Brytanii. Wzięło w niej udział 80 uczniów z Polski i z Niemiec, w tym 6 gimnazjalistów z Cybinki, którzy aktywnie włączali się do dyskusji na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Pozostali uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu na temat transgranicznych zakupów on-line i problemów związanych z kupowaniem przez internet.                     

O godz. 11.30 w Collegium Polonicum rozpoczął się Konkurs Wiedzy o Polsce , Niemczech i Unii Europejskiej, w którym wzięli udział nasi gimnazjaliści. Uczniów  do konkursu przygotowywała p. Barnuś. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością polityki, historii, geografii  i kultury obu sąsiadujących państw oraz wiedzą na temat Unii Europejskiej i Europy. Najlepiej poradzili sobie z trudnymi pytaniami wykładowców z UAM: Matylda Górska, Dominika Gralikowska i Małgorzata Zamajska . Dużą wiedzą wykazali się również uczniowie: Patryk Nawrocki, Jakub Zięba i Jakub Szweda, zajmując II miejsce. III miejsce przypadło licealistom z Niemiec.  Po dniu pełnym wrażeń o godz.16.30 gimnazjaliści wrócili do Cybinki. To był udany wyjazd.